Ciekawym zjawiskiem w ostatnich latach stało się rozpowszechnienie w krajach zachodu, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, tak zwanej detektywów paranormalnych.

Kim są osoby świadczące usługi detektywistyczne, które zajmują się sprawami paranormalnymi?

Osoby prowadzącej biuro detektywistyczne i zajmujące się sprawami paranormalnymi, to ludzie, którzy twierdzą, że stosując metody oraz usługi detektywistyczne są w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć obecność duchów lub zjawisk paranormalnych, a także innych niewyjaśnionych sytuacji w danym miejscu.

A się w praktyce?

Najczęściej jednak działalność osób świadczących usługi detektywistyczne z tego rejonu sprowadza się do rozstawionej sporej części kamer oraz różnego rodzaju innych sprzętów nagrywających, a także chodzenie po budynku nocą z termometrami laserowymi.  Tego rodzaju usługi detektywistyczne, choć wyglądają z pewnością bardzo profesjonalnie i mają jednak nic wspólnego z detektywami. Wygląda to niejako groteskowo i jest zapewne świetnym sposobem na wyłudzenie dużej ilości pieniędzy.  Co jest zdecydowanie bardzo pozytywne ze strony detektywa, to fakt, że może on w każdej chwili zrezygnować z tego rodzaju usługi, a także ściągać pieniądze z klienta, dopóki jest w stanie dokonywać.