Współcześnie wiele modeli komórkowych dysponuje możliwością zlokalizowania czyjegoś telefonu.  Są jednak dwa warunki.  Przede wszystkim osoba namierzana również musi korzystać z telefonu z oprogramowaniem tym samym, z którego korzystamy my, a po drugie ustawienia swojego telefonu musi wyrazić zgodę na przesyłanie informacji o swoim położeniu.

Rodzinnie i bezpiecznie

W bardzo podobny sposób działa znana aplikacja „Znajdź moje dziecko”, które pełni podaną funkcję.  Współcześnie dostępna jest na wielu urządzeniach mobilnych.  Zgodnie ze swoim przeznaczeniem oraz nazwą wykorzystywaną jest najczęściej do kontroli położenia dziecka.  Umożliwia także dokładną weryfikację geograficznego położenia, co pozwala rodzicom na ocenę bezpieczeństwa malucha.

Spokojniej ale czy bezpieczniej?

Osoby świadczące usługi detektywistyczne polecają tego rodzaju rozwiązania dla rodziców, którzy martwią się o dokładną lokalizację dziecka, by mogli sprawdzić jego położenie w momencie, w którym jest ono poza domem.  Podobnie używa się tego rodzaju aplikacji, gdy partner lub partnerka podejrzewają swojego małżonka o nieuczciwość, a także w wypadku pracowników czy do szpiegowania konkurencji. Aby namierzyć czyjś telefon trzeba by było zainstalować oprogramowanie szpiegowskie na swoim własnym telefonie. Jest ono jednak dostępne tylko i wyłącznie dla osób świadczących usługi detektywistyczne i prowadzące swoje własne biuro detektywistyczne.