Centralny zmiękczacz wody

Jednym z naprawdę funkcjonujących rozwiązań związanych z kompleksową  naprawą twardości wody jest centralny zmiękczacz wody.  Właściwie jest to specjalnego rodzaju butla, która zostaje wypełnione złożem z głowicą sterującą oraz zbiornikiem na solankę.  Zmiękczacze wody tego typu występują również w formie kompaktowej.  Wygląda ona identycznie jak butla ze złożem, ale zbiornik na solankę znajduje się w obudowie wewnątrz.

Butla, złoże oraz głowica sterująca

Butla to uniwersalna jest wykorzystywana z centralnych urządzeń uzasadniających wodę.  Wykonana jest z polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym oraz żywicą epoksydową.  Jest bardzo wytrzymała ze względu wysokie ciśnienie.  Złoże najczęściej stosowane jest jako jonowymiennik.  Złoże jonowymienne posiada zdolność wymiany swoich jonów na jony z wody. Po przepuszczeniu wody przez złoże tego typu następuje wymiana jonów wapnia oraz magnezu na jony sodu. Głowica steruje cyklami regeneracji żywicy jonowymiennej.  Odpowiedzialna jest za to  jak często wykonywać regeneracje oraz jaką ilość soli pobrać do regeneracji złoża.

Twardość wody w Polsce

Zdecydowanie najbardziej twardą wodę mają mieszkańcy Gdańska.  Następnie w rankingach pojawiają się takie miasta jak Lublin, Poznań i Wrocław, a także Warszawa, które mają średnio twardą wodę. Warszawie za to niewiele brakuje do kategorii wody miękkiej.  Łódź oraz Białystok mogą pochwalić się już naturalnie miękką wodą, ale jest ona wciąż na granicy twardości.  Miękką wodę w stu procentach mają jednak mieszkańcy Krakowa oraz Zakopanego. Bardzo miękka woda występuje w Katowicach.

2 Replies to “Centralny zmiękczacz wody”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *