Zmiękczanie wody – na czym polega?

Podczas zmiękczania wody kationy wapnia oraz magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody wymienione są na kationy sodu. Po zmiękczeniu wody staje się ona zawierająca jony sodu w ilości podobnej do ilości jonów wapnia i magnezu przed procesem oczyszczania

Jak działa zmiękczacz wody?

Raz na jakiś czas zachodzi proces regeneracji, co się dzieje się zaraz po wyczerpaniu w określonym stopniu pojemności jonowymiennej złoża.  Takie zjawisko oznacza brak możliwości dalszej wymiany  jonów przez słomkę czyli zmiękczania wody.

Po co stosuje się zmiękczacz wody?

Jony wapnia oraz magnezu odpowiedzialne są za twardość wody, ale są również usuwane po to, żeby woda nie tworzyła osadów z kamienia oraz ze zmianami, które odpady się w twardej wodzie nie miał okazji do niszczenia urządzeń, a także instalacji. Korzyści jakie daje zmiękczona woda to między innymi: koszty ogrzewania są zredukowane nawet o 20% ze względu na ochronę urządzeń grzewczych instalacji przed kamieniem kotłowym.  Dodatkowo skóra jest bardziej zdrowa i gładka oraz nie narażona na duże ilości detergentu. Zmiękczenie wody ma również zastosowanie estetyczne związane z naczyniami, które stają się błyszczące oraz bez zacieków.  Wanna, baterie oraz kabina prysznicowa są chronione przed osadem z kamienia.  Dodatkowo przed kamieniem chronione są również urządzenia, które są niszczone przez twardą wodę.

2 Replies to “Zmiękczanie wody – na czym polega?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *